‘Evdekilerle’ projesinin fikri, insanların ne yemek yapacaklarına karar verme süreçlerinin beklenilenden daha uzun olduğu gerekçesiyle ortaya çıkmıştır. Bu proje, çalışan bireylerden, öğrencilere, yemek yapmayı isteyip de malzemeler arası uyumu yakalayamayan bireylere, farklı kültürlerden yemek arayışında bulunan kişilere kadar geniş bir hedef kitleye sahiptir.


Evdekilerle projesi için yapılan web sitesi ve mobil uygulama kullanıcıların seçtikleri malzemelere göre yemek tariflerini aratabilecekleri bir yapıdadır. Kullanıcıların sadece mutfaklarında bulunan malzemelere göre arama yapabilecek olmaları ek olarak malzemelerin varlığını engelleyecek ve yemek yapacak olan kişinin dışarı çıkmasını, o an için alışverişe gitmesini engelleyecektir. Yemek tarifleri algoritmik bir sıra ile yer almaktadır. Tariflerin algoritmik sırada verilmesi yemek yapacak kişinin tarifi okumasını kolaylaştıracak ve yemek adımlarını atlama ihtimalini en aza düşürecektir.


İnternette var olan yemek sitelerinin sağladığı yemek tariflerinde tüm malzemelere yer verildiği için kullanıcıları ek malzeme almaya ya da yemeyi sevmediği malzemelerin içerdiği tariflere yönlendirebilmektedir. Evdekilerle ile bu sorun malzemeye göre tarif araması yapılarak ortadan kaldırılmaktadır.