Kıymalı Pide


Malzemeler
Hamuru için
Miktar Birim Malzeme
1 Su Bardağı Ilık Su Varsayılan
1 Paket Kuru Maya Gerekli
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker İsteğe Bağlı
3 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı Varsayılan
1 Su Bardağı Yoğurt İsteğe Bağlı
2.5 Su Bardağı Beyaz Un Gerekli
1 Tatlı Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
Kıymalı İç Harcı İçin
Miktar Birim Malzeme
400 Gram Kıyma Gerekli
1 Adet Kuru Soğan İsteğe Bağlı
1 Adet Domates İsteğe Bağlı
1 Adet Biber İsteğe Bağlı
1 Demet Maydanoz İsteğe Bağlı
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası İsteğe Bağlı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Kırmızı Toz Biber İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
Servisi için
Miktar Birim Malzeme
2 Yemek Kaşığı Tereyağ Varsayılan
Adımlar
1. Kıymalı iç harç için; kuru soğanı oldukça küçük küpler halinde kesin. Kabuğunu soyduğunuz domates ve ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkardığınız yeşil biberi, soğanlarla uyumlu olacak şekilde doğrayın.
2. Bol suda yıkayıp ayıkladığınız maydanoz yapraklarını incecik kıyın. Az yağlı karışım kıymayı derin bir karıştırma kabına alın. Doğramış olduğunuz tüm malzemeyi ekleyin.
3. Biber ve domates salçası, kırmızı toz biber ve tuz ekledikten sonra karıştırmaya başlayın. Arzuya göre çok az miktarda sıvı yağ ekleyip (kıymanın durumuna göre) dinlenmeye alın.
4. Pide hamuru için; kuru mayayı, ılık su ve toz şekerle karıştırıp mayanın aktive olması için 5 dakika kadar oda sıcaklığında bekletin.
5. Unu mutfak tezgahı üzerine alın, orta kısmını havuz gibi açın. Tuzu kenar kısımlara serpiştirin. Yoğurt, ayçiçek yağı ve maya karışımını ekleyip kenar kısımda bulunan unu ortaya doğru alarak hamuru yoğurmaya başlayın.
6. Ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar yoğurma işlemini sürdürün. Gerekirse az miktarda un ekleyip yoğurmaya devam edin.
7. Üzerine hafif nemli ve pamuklu bir bez örttüğünüz hamuru oda sıcaklığında dinlendirin.
8. Dinlenen hamuru bezelere ayırıp unlanmış mutfak tezgahı üzerinde uzunlamasına açın. Hamurlar ne çok ince ne de çok kalın olmalı.
9. Hazırladığınız kıymalı iç harcı hamurların orta kısımlarına yayın. İç harcın üzerine elinizle hafifçe bastırıp hamurların kenar kısımlarını içe doğru hafifçe kıvırın. Uç kısımlarını çekerek uzatın. Görselde olduğu gibi şekil verin.
10. Pideleri geniş bir spatula yardımıyla üzerine yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine alın. Kabarma paylarını da düşünerek hafif aralıklı yerleştirin.
11. Önceden ısıtılmış 220 derece fırında, kontrollü olarak 20-25 dakika kadar pişirin. Fırından çıkardığınız sıcak pidelerin hamur kısımlarına eritilmiş tereyağı sürüp dilimledikten sonra servis edin.