Tavuklu Pilav


Malzemeler
Yemek için
Miktar Birim Malzeme
1 Adet Tavuk Göğsü Gerekli
2 Su Bardağı Pirinç Gerekli
2 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı Varsayılan
1 Yemek Kaşığı Tereyağ Varsayılan
3 Su Bardağı Tavuk Suyu İsteğe Bağlı
1/2 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
1/2 Çay Kaşığı Karabiber İsteğe Bağlı
Adımlar
1. Bol suda yıkadığınız kemikli tavuk göğsünü, derin bir tencereye yerleştirin.
2. Pilavın yapımında tavuğun haşlama suyundan kullanacağımız için; üzerini geçecek kadar su ilave ettiğiniz tavuk göğsünü, yumuşayana kadar orta ateşte haşlayın.
3. Pilav yapımına başlamadan önce haşlanan tavuk göğsünün deri ve kemik kısımlarını ayırın. Tel tel ayrılan tavuk etini uzun ince parçalar halinde ditin. Tavuk suyunu kısık ateşte kaynatmaya devam edin.
4. Ayıkladığınız pirinçleri duru bir su çıkana kadar soğuk suyun altında yıkayın. Suyunun süzülmesi için süzgeçte bekletin.
5. Ayçiçek yağı ve tereyağını geniş tabanlı bir pilav tenceresinde kızdırın. Suyunu süzdürdüğünüz pirinçleri tencereye alıp orta kısımları şeffaf bir görünüm alana kadar orta ateşte kavurun. Tuzu katın.
6. Ölçtüğünüz sıcak tavuk suyunu tencereye aktardıktan sonra sadece bir kez karıştırın. Pilavı, kapağını kapattığınız tencerede ve kısık ateşte 10 dakika kadar pişirin.
7. Suyunu çekmekte olan ditilmiş tavuk etlerinin yarısını pilavın üzerine döşeyin. Kapağını kapattıktan sonra pilavı, 2-3 dakika daha kısık ateşte pişirin.
8. Pişirme işlemi tamamlanan ve kapağı kapalı şekilde demlenmesi için beklettiğiniz pilavı, tavuk etleriyle harmanlayın. Kalan tavuklara ve taze çekilmiş tane karabibere servisinde yer vererek sevdiklerinizle paylaşın.