Patates Kroket


Malzemeler
Yemek için
Miktar Birim Malzeme
4 Adet Patates Gerekli
1 Adet Yumurta İsteğe Bağlı
1 Çay Bardağı Kaşar İsteğe Bağlı
1/2 Çay Bardağı Beyaz Un Gerekli
1 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Karabiber İsteğe Bağlı
1 Su Bardağı Galeta Unu Gerekli
2 Su Bardağı Ayçiçek Yağı Varsayılan
Adımlar
1. Orta boy patatesleri dağılmalarını önlemek amacıyla kabuklu olarak haşlayın. Ardından; soğumaları için soğuk su dolu bir kaba alın.
2. Kabuğunu soyduğunuz patatesleri, rendeleyin. Tuz, karabiber, yumurta, un ve rendelenmiş kaşar peyniri ilavesiyle harmanlayın.
3. Tüm malzemeyi iyice özleşip, hamur kıvamı alana kadar yoğurun. Hazırladığınız karışımı kolayca şekil vermek için; üzeri kapalı bir kapta buzdolabında 1 saat kadar bekletin.
4. Dinlenen patatesli harçtan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartın. Elinizle yuvarlak ya da uzunlamasına şekiller verin.
5. Galeta ununu geniş bir servis tabağına alın. Hazırladığınız patates kroketleri, üzerleri tamamen kaplanacak şekilde galeta ununa bulayın.
6. Ayçiçek yağını derin bir tavada kızdırın. Hazırladığınız patates köftelerini kızgın, derin yağda aralarda ters çevirerek renk alana kadar kızartın.
7. Fazla yağını bırakması için; kağıt havlu serili bir servis tabağına aldığınız kroketleri 2- 3 dakika beklettikten sonra ılık olarak servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.