Zeytinyağlı Yaprak Sarma


Malzemeler
Yemek için
Miktar Birim Malzeme
300 Gram Asma Yaprak Gerekli
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı Varsayılan
1 Su Bardağı Su Varsayılan
1 Adet Limon İsteğe Bağlı
İç Malzemesi için
Miktar Birim Malzeme
1.5 Su Bardağı Pirinç Gerekli
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı Varsayılan
1 Su Bardağı Su Varsayılan
3 Adet Kuru Soğan İsteğe Bağlı
1 Yemek Kaşığı Dolmalık Fıstık İsteğe Bağlı
1 Yemek Kaşığı Kuş Üzümü İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Karabiber İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Yenibahar İsteğe Bağlı
1/2 Çay Kaşığı Tarçın İsteğe Bağlı
1 Adet Kesme Şeker İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
Adımlar
1. Sarmanın iç harcını hazırlamak için; kuru soğanları küçük küpler halinde doğrayın. Zeytinyağını geniş tabanlı bir tencerede kızdırın. Soğanları renk alana kadar kavurun.
2. Ilık suda 5 dakika kadar bekletip suyunu süzdürdüğünüz pirinçleri soğanlarla birlikte, pirinçler şeffaf bir görünüm kazanana kadar kısık ateşte kavurun.
3. Ardından sırasıyla; dolmalık fıstık, kuş üzümü, karabiber, yenibahar, tarçın, kesme şeker ve tuzu ekleyin. Sıcak suyu ilave edin ve iç harcı kısık ateşte 5 dakika kadar pişirdikten sonra ocaktan alın.
4. Salamura asma yapraklarını bir servis tabağına damarlı kısımları üstte kalacak şekilde açın. Her bir yaprağın orta kısmına; hazırlayıp, ılıttığınız iç harçtan birer tatlı kaşığı kadar paylaştırın.
5. Kenar kısımlarını içe alıp, geniş kısmından uç kısmına doğru ilerleyerek tüm yaprakları sıkı bir şekilde sarın.
6. Sarma tenceresinin tabanını birkaç adet asma yaprağı ile kaplayın. Hazırladığınız sarmaları, sıra halinde, yan yana dizin. Limonu halka halka dilimledikten sonra sarmaların üzerine yerleştirin.
7. Sıcak suyu ve zeytinyağını sarmaların üzerine gezdirin. Pişme esnasında açılmamaları için; üzerlerine düz bir servis tabağı kapatın.
8. Hazırladığınız sarmaları, kısık ateşte yaklaşık 35 dakika pişirin. Arzuya göre; ılık ya da soğuk olarak servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.