İçli Köfte


Malzemeler
Yemek için
Miktar Birim Malzeme
1 Su Bardağı İnce Bulgur Gerekli
1/3 Su Bardağı Su Varsayılan
2 Yemek Kaşığı İrmik Gerekli
100 Gram Kıyma Gerekli
1 Adet Kuru Soğan İsteğe Bağlı
1 Adet Yumurta Gerekli
1/3 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
1 Yemek Kaşığı Beyaz Un Gerekli
Sos için
Miktar Birim Malzeme
200 Gram Kıyma Gerekli
1 Adet Kuru Soğan İsteğe Bağlı
1 Yemek Kaşığı Tereyağ Varsayılan
1 Yemek Kaşığı Biber Salçası İsteğe Bağlı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası İsteğe Bağlı
20 Gram Ceviz İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Pul Biber İsteğe Bağlı
1/2 Çay Kaşığı Kimyon İsteğe Bağlı
1/2 Çay Kaşığı Karabiber İsteğe Bağlı
Adımlar
1. İçli köftenin iç harcını hazırlamak için; kuru soğanı küçük küpler halinde doğrayın. Tereyağını tavada eritin.
2. Doğradığınız kuru soğan ve orta yağlı kıymayı kavurun. Sırasıyla; biber salçasını, domates salçasını, ceviz içini, tuzu, pul biberi, kimyonu ve karabiberi ekleyerek kavurma işlemini sürdürün. İç harcı ılınması için bir kenarda bekletin.
3. İçli köftenin dışını hazırlamak için; köftelik ince bulguru derin bir kabın içine alın. İki kez çekilmiş kıymayı, irmiği, unu, rendelenmiş kuru soğanı, yumurtayı ve tuzu ekleyin. Suyu azar azar ilave ederek tüm malzemeyi iyice özleşene kadar yoğurun.
4. Hazırladığınız harçtan yumurta büyüklüğünde parçalar kopartın ve parmaklarınızla kenarlarını düzelterek ortasını çukurlaştırın.
5. Önceden hazırlayıp, kıvam alıp bütünleşmesi için soğuttuğunuz iç harçtan alarak köftelerin içini doldurun. Arzuya göre; yuvarlayarak ya da kenar kısımlarını kapattıktan sonra parmaklarınızla bastırıp, uç kısımları sivri olacak şekilde köfteler hazırlayın.
6. Her birine aynı işlemi uyguladığınız köfteleri bir servis tabağına dizin. Ayçiçek yağını geniş tabanlı bir tavada kızdırın.
7. Hazırladığınız içli köfteleri kızgın derin yağda bir maşa yardımıyla çevirerek altın sarısı renk alana kadar kızartın. Sıcak olarak bekletmeden servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.