Hünkar Beğendi


Malzemeler
Yemek için
Miktar Birim Malzeme
600 Gram Kuzu But Gerekli
2 Adet Kuru Soğan İsteğe Bağlı
4 Diş Sarımsak İsteğe Bağlı
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı Varsayılan
3 Adet Domates Gerekli
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası İsteğe Bağlı
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası İsteğe Bağlı
2 Su Bardağı Su Varsayılan
1 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
Beğendi Sos için
Miktar Birim Malzeme
4 Adet Patlıcan Gerekli
1.5 Su Bardağı Süt İsteğe Bağlı
1.5 Yemek Kaşığı Beyaz Un İsteğe Bağlı
1 Yemek Kaşığı Tereyağ Varsayılan
1/2 Su Bardağı Kaşar İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Karabiber İsteğe Bağlı
Adımlar
1. Yağlı kısımları alınmış kuzu but etini kuşbaşı şeklinde doğrayın. Kabuklarını soyduğunuz kuru soğan ve sarımsakları yemeklik doğrayın.
2. Kabuklarını soyduğunuz domatesleri küp şeklinde doğrayın. Yıkayıp üzerlerini kuruladığınız patlıcanları aralarda ters yüz edip ızgarada pişirin.
3. Zeytinyağını tencerede kızdırın. Kuru soğan, sarımsak ve kuşbaşı doğranmış kuzu etini yüksek ateşte kavurun.
4. Kabuklarını soyduktan sonra küp şeklinde doğradığınız domatesleri ilave edin. 4-5 dakika pişirdikten sonra domates ve biber salçası karışımını katın.
5. Sıcak su eklediğiniz eti, ara ara karıştırarak kısık ateşte 30 dakika kadar pişirin. Pişirme işleminin sonuna doğru tuz ekleyin.
6. Beğendisi için; ızgarada pişirdiğiniz patlıcanların kabuklarını dikkatli bir şekilde soyun. Küçük parçalar halinde kesin.
7. Küçük bir tencerede tereyağını eritin. Unu ekleyin ve eriyen tereyağında kavurun. Keskin bir bıçakla kıydığınız ya da zırhtan geçirdiğiniz közlenmiş patlıcanları ve soğuk sütü ilave edin.
8. Beğendi karışımı kısık ateşte kaynamaya başladığında rendelenmiş kaşar peyniri, tuz ve taze çekilmiş tane karabiberi ekleyin.
9. Pişirme işlemi tamamlanan patlıcan beğendiyi, servis tabaklarına paylaştırın. Üzerine salçalı ve etli karışımı alıp sıcak olarak servis edin.