Islak Hamburger


Malzemeler
Yemek için
Miktar Birim Malzeme
600 Gram Dana Döş Eti Gerekli
1 Adet Kuru Soğan İsteğe Bağlı
1 Diş Sarımsak İsteğe Bağlı
1 Adet Yumurta Gerekli
2 Yemek Kaşığı Galeta Unu Gerekli
1 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
1/2 Çay Kaşığı Karabiber İsteğe Bağlı
1/3 Çay Kaşığı Kimyon İsteğe Bağlı
4 Adet Hamburger Ekmeği Gerekli
Sos için
Miktar Birim Malzeme
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı Varsayılan
4 Adet Domates Gerekli
2 Diş Sarımsak İsteğe Bağlı
2 Yemek Kaşığı Ketçap Gerekli
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası İsteğe Bağlı
1/2 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
1/3 Çay Kaşığı Karabiber İsteğe Bağlı
Adımlar
1. Domates sosunu hazırlamak için; uç kısımlarını alıp ortadan ikiye kestiğiniz domatesleri rendenin ince kısmıyla rendeleyin. Sarımsakları oldukça küçük küpler halinde kesin, arzuya göre rendeleyin.
2. Zeytinyağını geniş bir tavada kızdırın. Sarımsakları ekleyip çevirin. Rendelenmiş domatesleri katıp orta ateşte kavurmaya başlayın. Ketçap ve domates salçasıyla kıvamını ayarlayın. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Suyunu çekene kadar pişirme işlemini sürdürün.
3. Hamburger köftelerini hazırlamak için; kuru soğan ve sarımsakları rendenin ince tarafıyla rendeleyin.
4. Hafif yağlı dana döş etini cam bir karıştırma kabına alın. Rendelenmiş kuru soğan-sarımsak, yumurta, galeta unu, tuz, taze çekilmiş tane karabiber ve arzuya göre ekleyeceğiniz kimyon ilavesiyle yoğurmaya başlayın.
5. Özleşip toparlanan köfte harcını dört eşit parçaya bölün. Avuç içinizde yuvarlayıp üzerine bastırarak hamburger köftesi şekli verin. Orta kısımlarına hafifçe bastırıp çukurlar oluşturun.
6. Hazırladığınız hamburger köftelerini önceden kızdırdığınız yanmaz ve yapışmaz tabanlı, döküm tabanlı tavada ters yüz ederek kızartın.
7. Fırında kısa süre ısıttığınız hamburger ekmeklerini suyunu çeken domates sosa batırıp çıkartın. Sosu çektiklerinden emin olun. Orta kısımlarına kızarmış köfteleri yerleştirin.
8. Köfteleri kızarttığınız tavaya üzerini ıslattığınız yağlı kağıt serin. Hamburgerleri üzerine dizin. Kapağı kapalı tavada, kısık ateşte yaklaşık 5 dakika kadar pişirdikten sonra sıcak olarak sevdiklerinizle paylaşın.