İsveç Köftesi


Malzemeler
Yemek için
Miktar Birim Malzeme
600 Gram Dana Kıyma Gerekli
1 Adet Yumurta Gerekli
1 Adet Kuru Soğan Gerekli
1 Diş Sarımsak Gerekli
2 Dilim Ekmek İçi(Bayat) Gerekli
1 Su Bardağı Süt Gerekli
1 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Karabiber İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Kimyon İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Yenibahar İsteğe Bağlı
Köfteleri kızartmak için
Miktar Birim Malzeme
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı Varsayılan
Sos için
Miktar Birim Malzeme
1 Yemek Kaşığı Tereyağ Varsayılan
1 Yemek Kaşığı Beyaz Un Gerekli
1 Yemek Kaşığı Mısır Nişastası Gerekli
300 Ml Sıcak Et Suyu Gerekli
2 Yemek Kaşığı Krema Gerekli
1 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
1 Çay Kaşığı Tane Karabiber İsteğe Bağlı
Adımlar
1. Kabuk kısımlarını ayıkladığınız bayat ekmek içlerini küçük parçalara ayırın ve köfte harcında kullanmak üzere sütle ıslatın. Kuru soğan ve sarımsağı rendenin ince tarafıyla rendeleyin.
2. Köfteleri hazırlamak için; az yağlı dana kıymayı derin bir karıştırma kabına alın. Yumurta, rendelenmiş kuru soğan ve sarımsak, sütte bekletilmiş bayat ekmek içi, tuz, karabiber, kimyon ve yenibaharı katın.
3. Tüm malzemeler özleşene kadar yoğurduğunuz köfte harcından cevizden küçük olacak şekilde köfteler hazırlayın. Hazırladığınız köfteleri buzdolabında en az 40 dakika kadar dinlendirin.
4. Köfteleri kızartmak için zeytinyağını geniş tabanlı bir tavada kızdırın. Dolaptan çıkardığınız İsveç köftelerini kızgın yağda tavayı sallayarak kızartın.
5. Köftelerin her tarafının tamamen kızarmış olması ve içlerinin pişmesi önemli, bu nedenle kızartma işlemini orta ateşte gerçekleştirin.
6. Kızarttığınız köfteleri yağlarını süzdürerek geniş bir servis tabağına alın. Lezzetinden faydalanmak için sos yapımında da kullanacağınız kızartma yağını ayrı bir tavaya süzdürün.
7. Sos tavasına tereyağını aktarın ve köpük köpük olana kadar kızdırın. Unu ekleyip kokusu çıkana kadar yaklaşık 2 dakika kadar kavurun.
8. Sıcak et suyunu azar azar ilave ettikten sonra mısır nişastasını katın ve sosu topaklanmaması için bir çırpıcı yardımıyla karıştırın.
9. Tuz, taze çekilmiş tane karabiber ve son olarak krema kattığınız sosu kısık ateşte 2-3 dakika kadar pişirdikten sonra kızarmış köfteleri ekleyin.
10. Sosuyla buluşan İsveç köftelerini servis tabaklarına paylaştırdıktan sonra sıcak olarak bekletmeden servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.