Izgara Kalamar Dolma


Malzemeler
Yemek için
Miktar Birim Malzeme
1 Küçük Boy Kalamar Gerekli
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı Varsayılan
1 Diş Sarımsak İsteğe Bağlı
1 Küçük Boy Domates Gerekli
2 Adet Sivri Biber Gerekli
50 Gram Karides Gerekli
1 Çay Kaşığı Tuz İsteğe Bağlı
2 Yemek Kaşığı Rendelenmiş Kaşar Peyniri Gerekli
Güveç için
Miktar Birim Malzeme
1 Adet Yeşil Biber Gerekli
2 Adet Kültür Mantarı Gerekli
2 Yemek Kaşığı Soya Sosu Gerekli
1 Diş Sarımsak İsteğe Bağlı
1 Tatlı Kaşığı Tereyağ Varsayılan
Adımlar
1. Kalamarın iç organlarını kuyruk kısmından çekerek çıkartın. Uç kısmından tuttuğunuz kalamarın dış kısmındaki deriyi hızlı bir şekilde çekerek çıkartın.
2. Ortasında yer alan şeffaf kemiği tek parça halinde aldıktan sonra kalamarın iç ve dış kısmını bol suda yıkayın.
3. Derisini çıkardığınız bütün haldeki kalamarın üzerinde kalan zar tabakasını sıyırmak için bıçağın ters kısmıyla üzerinden bir kez geçin.
4. İçi dolduktan sonra ızgarada pişecek olan körpe kalamarı arzuya göre daha da yumuşaması için süt içerisinde bekletin.
5. İç harcını hazırlamak için; kabuğunu soyduğunuz domatesi küçük küpler halinde kesin. Ortadan ikiye kesip, çekirdeklerini çıkardığınız sivri biberleri ince ince doğrayın.
6. Sarımsağı halka halka dilimleyin. Zeytinyağını bir tavada kızdırın. Lezzetini vermesi için sarımsakları 1 dakika kadar soteleyin.
7. Ayıklanmış küçük boy karidesleri, sarımsaklarla birlikte 2 dakika kadar soteledikten sonra doğranmış sivri biber ve domatesleri katın. Tuzunu ekleyin.
8. Hazırladığınız iç harcı ocaktan alıp, kısa süre beklettikten sonra rendelenmiş kaşar peyniri ile harmanlayın.
9. Süt içinde yumuşayan temizlenmiş kalamarın iç kısmını hazırladığınız harç ile doldurun. Uç ve ağız kısmını birer kürdan yardımıyla kapatın. Kızdırılmış ızgara üzerinde 3-4 dakika kadar pişirdiğiniz kalamar dolmasını güveç kabına alın.
10. Lezzet vermesi için; ince ince doğranmış sarımsak, iri iri kesilmiş yeşil biber, kültür mantarı, soya sosu ve tereyağı ilavesiyle önceden ısıtılmış 190 derece fırında 10 dakika kadar pişirin. Aralarda alt üst etmeyi ve kurumaması için sosundan üzerine gezdirmeyi unutmayın.
11. Izgara olduktan sonra pişirme işlemini güveç kabında ve fırında tamamladığınız ızgara kalamar dolmasını, sıcak sıcak bekletmeden servis edin. Kaşar peyniri ve karidesli sote sebzeler ile ağızda dağılan bu lezzet patlamasını sevdiklerinizle paylaşın.