Kalburabastı


Malzemeler
Hamuru için
Miktar Birim Malzeme
100 Gram Tereyağ Varsayılan
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı Varsayılan
1.5 Yemek Kaşığı Yoğurt Gerekli
1 Çay Bardağı Süt İsteğe Bağlı
2 Su Bardağı Beyaz Un Gerekli
2 Yemek Kaşığı İrmik Gerekli
1 Çay Kaşığı Kabartma Tozu İsteğe Bağlı
50 Gram Ceviz İçi İsteğe Bağlı
Hamur ve fırın tepsisini yağlamak için
Miktar Birim Malzeme
1 Tatlı Kaşığı Tereyağ Varsayılan
Şerbeti için
Miktar Birim Malzeme
2 Su Bardağı Toz Şeker Gerekli
2 Su Bardağı Su Varsayılan
1 Tatlı Kaşığı Limon İsteğe Bağlı
Servisi için
Miktar Birim Malzeme
2 Yemek Kaşığı Barbunya İsteğe Bağlı
Adımlar
1. Kalburabastının şerbetini hazırlamak için; toz şeker ve suyu derin bir tencereye aktarın. Aralarda karıştırarak, koyu bir şurup kıvamı alana kadar yaklaşık 20 dakika, orta ateşte kaynatın.
2. Tatlının hamurunu hazırlamak için; tereyağını küçük bir sos tenceresinde, kısık ateşte eritin. Karıştırma kabına aktardığınız eritilmiş tereyağına, yoğurt, süt ve zeytinyağını ekleyin.
3. Azar azar un, irmik ve kabartma tozu attığınız hamuru toparlanana kadar yoğurun.
4. Bu sırada şurup kıvamını alan şerbete limon suyunu katın. Kısık ateşte 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın ve soğuması için oda sıcaklığında bekletin.
5. Kulak memesi kıvamına gelen hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartın, avuç içinizde yuvarladıktan sonra hamuru temiz bir kalbura bastırıp, yaklaşık 10 cm. büyüklüğünde yuvarlak şeklinde açın.
6. Orta kısmına küçük parçalar halinde olan ceviz içinden yerleştirdikten sonra kalbur üzerinde rulo şeklinde sarın. Aynı işlemi hamur bitene kadar tek tek uygulayın.
7. Tabanını tereyağı ile yağladığınız fırın tepsisine hamur tatlılarını, birleşim yeri alt tarafta kalacak şekilde, aralıklı olarak yerleştirin.
8. Kalburabastıları, önceden ısıtılmış 170 derece fırında 25 dakika kadar pişirin. Renklerinin daha koyu olmasını arzu ederseniz dereceyi arttırıp, pişirme işlemini 10 dakika daha sürdürün.
9. Fırından çıkan sıcak tatlıların üzerine soğuyan şerbeti azar azar gezdirin ve içine çekmesi için beklettikten sonra toz Antep fıstığı ile süsleyip, sevdiklerinizle paylaşın.